Akne

AKNE on rasunäärmete krooniline põletikuhaigus, mida iseloomustavad nahapooride ummistused, komedoonid
ja punetavate, mädaste vistrike teke. Raskematel juhtudel esineb valulikke ja paranedes armistuvaid sõlmelisisi põletikukoldeid.

Akne on väga levinud haigus, isegi kuni 90% teismelistel on aknemuutusi. Samuti ka täiskasvanute akne on suhteliselt levinud, umbes 5% naistel ja 3% meestel on aknemuutusi veel 40-50 aastasena. Akne tekkimisel on oluline roll immunoloogilisel põletikul ja hormonaalsetel muutustel.
Aknepatsiendi rasunäärmed on aktiivsemad ja nahk rasusem. Aknemuutusi esineb seal, kus rasunäärmeid on rohkem – näos, seljal ja rindkerel. Suletud ja avatud komedoonid tekivad rasunäärme ummistumise tagajärjel, mis omakorda põhjustab põletiku ägenemist ja nii tekivad punetavad, mädased vistrikud. Rasunäärmetesse kogunenud bakterid ägestavad põletikku veelgi.

Kerge akne võib rahuneda regulaarsel naha puhastamisel ja õigelt valitud nahahooldusvahendite kasutamisel. Näiteks liiga rasvane näokreem võib nahaseisundit halvendada.
Keskmise raskusega akne  võib lisaks paikselt kasutatavatele ravimitele vajada suukaudset ravi.
Raske ja armistuv akne vajab nahaarsti poolt välja kirjutatavaid spetsiaalseid ravimeid.

PROTSEDUURID AKNE RAVIKS

Lisaks ravimitele on võimalus aknepõletikku rahustada ka meditsiinilise

LED-valgus- ja laserraviga ning spetsiaalselt akne raviks välja töötatud dermatoloogiliste keemiliste koorimiste ja nahahooldusprogrammidega. 

AKNEARMIDE RAVIVÕIMALUSED

Tänapäeval on võimalik edukalt ravida aknet enne armide tekkimist. Enne armide ravi alustamist ravitakse aktiivne aknepõletik. Aknearme on väga erinevaid ja seetõttu on parima ravitulemuse saavutamiseks oluline kasutada spetsiaalseid ravimeetodeid. Dermamedis on kasutusel kõik kaasaegsed aknearmide ravi meetodid (erinevad laserid, laserlihvimine, keemiline koormine, armide täitmine, INTRAcel nõelradiofrekventsravi).

Kerge ja keskmise raskusastmega akne raviplaani koostab arst või eriväljaõppe saanud õde. Raskekujulise akne ja aknearmide ravi alustame dermatoloogi konsultatsiooniga.